Led Lcd Tv Teknik Servis

Anasayfa » Led Lcd Tv Teknik Servis

Yazı İçindekiler

Keçiören Led Lcd Tv Anakart Led Besleme Panel Tamiri

TV’lerde Kullanılan LED’in Yapısı

LED TV’ler, arka aydınlatması LED olan LCD televizyonlardır. Aslında LED TV’ler için LCD TV’lerin ulaştığı son nokta denilebilir. Standart LCD TV’lerden farklı olarak; arka aydınlatma CCFL (soğuk katot floresan lamba) ile değil, LED’ler ile yapılmaktadır. Ekranda görüntü oluşturulurken kullanılan arka aydınlatma teknolojisindeki bu devrimsel yenilik sayesinde oldukça ince paneller üretilmeye başlamıştır.

LED, İngilizcede Light Emitting Diode kelimelerinin kısaltılmış hâlidir  ve “Işık Yayan Diyot” anlamına gelir. LED’ler elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken devre elemanlarıdır. Doğru polarma altında çalışırlar ve uçlarına uygulanan doğru polarma gerilimi ile doğru orantılı olarak ışık verir.

LED, doğru polarma edilirse enerji seviyeleri farklı elektron ve oyuklar birleşebilmek için enerjilerinin bir kısmını vermek zorundadır. Elektronlar bu enerjilerini ısı ve ışık biçiminde ortama verir. Eğer diyot şeffaf bir plastik kılıfla kaplanırsa diyot yapısında elektron oyuk birleşimi sırasında harcanan enerji ışık şeklinde ortama yayılır. Bizde böylece ışığı görmüş oluruz.

+

Keçiören TV Led yapısı ve kesiti
Keçiören Televizyon Led yapısı ve kesiti

Şekil 1.1: Led yapısı ve kesiti

LED’in en önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan LED çipidir. LED çipi noktasal bir ışık kaynağıdır ve kılıf içine yerleştirilmiş yansıtıcı eleman sayesinde ışığın belirli bir yöne doğru yayılması sağlanır. Şeffaf kılıflı bir LED’e dikkatli bakılırsa LED çipi gözle görülebilir.

Keçiören TV Çeşitli kılıflarda üretilmiş ledler
Keçiören TV Çeşitli kılıflarda üretilmiş ledler

Resim 1.1: Çeşitli kılıflarda üretilmiş ledler

LED’lerin yaydığı ışık, LED çipi içerisindeki yarı iletken katkı maddeleri ile ilgilidir. LED’in hangi renkte ışık yayması isteniyorsa galyum, arsenit, alüminyum, fosfat, indiyum, nitrit gibi kimyasal malzemelerden uygun oranda yarı iletken malzemeye katkı yapılır (GaAIAs, GaAs, GaAsP, GaP, InGaAIP, SiC, GaN). Böylece LED çipinin istenen dalga boyunda ışıma yapması sağlanır. Örneğin kırmızı renk (660nm) için GaAlAs, sarı renk (595nm) için InGaAIP, yeşil renk (565nm) için GaP, mavi renk (430nm) için GaN kullanılır.

Genel olarak kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere üç değişik renkte yapılır. Çalışma akımları 5mA ve 50mA arasındadır. Çalışma gerilimleri sırası ile kırmızının 1.5V, sarının 1,8V, yeşilin 2,2V civarındadır. Işık yayan diyotların verdikleri ışık rengi ve ışığın dalga boyu; yapımlarında kullanılan katkı maddelerinin oranlarına bağlıdır. Katkı maddeleri ve oranları değiştirilerek istenilen renk ve istenilen dalga boyunda ışık veren  LED’ler yapılabilir.

Keçiören Televizyon LED sembolü ve bacakları
Keçiören Televizyon LED sembolü ve bacakları

Şekil 1.2: LED sembolü ve bacakları

Oldukça yaygın kullanım alanları vardır. Reklam panolarında, dış ve iç mekan aydınlatmalarında, kayan yazı uygulamaları vs.

Işık Yayan Diyot (LED) üzerinden tek yönde akıl geçirilerek ışık üretmesi sağlanır. Burada LED küçük bir ampul görevi görür. Ancak yarı iletken tabanlı yapısı nedeni ile LED ışığı sıradan ampullerden çok daha sağlam ve hasara karşı dayanıklıdır.

Keçiören Televizyon Tamiri LED aydınlatmalı panellerde kullanılan LED kesiti
Keçiören Televizyon Tamiri LED aydınlatmalı panellerde kullanılan LED kesiti

Şekil 1.3: LED aydınlatmalı panellerde kullanılan LED kesiti

Arka aydınlatmada LED kullanılmasının bir çok avantajı vardır.

 • Aşırı sıcak ortamlardan etkilenmez.
  • Titreşimden etkilenmez.
  • CCFT’ye (floresan) göre daha dayanıklıdır.
  • Soğuk ortamlarda daha uzun süre çalışabilir.
  • Nokta özellikleri sayesinde daha esnek arka ışık mimarisi,

Ø   İnce arka ışık tasarımları,

Ø   Beyaz LED ile watt başına daha fazla ışık,

Ø   Daha uzun kullanım ömrü (50.000 saate karşı <10,000 saat) vardır.

 • Alçak gerilim sürücüleri karmaşıklığı azaltılmıştır.
  • Geniş renk yelpazesi,
  • Ayarlanabilir beyaz nokta mevcuttur.
keçiören tv Arka aydınlatma LED’leri
keçiören tv Arka aydınlatma LED’leri

Resim 1.2: Arka aydınlatma LED’leri

Arka aydınlatmada kullanılan LED’ler iki ana grupta toplanmaktadır.

 • Akım kapasitesi
 • Standart LED sürücü akımı <50mA
  • Yüksek akım LED sürücü akımı 50 -150 mA
  • Yüksek güçlü LED sürücü akımı 150-1000mA
 • Renk
 • Beyaz LED’ler
  • Kırmızı, yeşil ve mavi LED’ler LED gerilimi renklere göre değişir.
  • Kırmızı ~ 2V
  • Yeşil ~ 3.5V,
  • Beyaz / Mavi ~ 3.5-4V

1.2. LED Ekranın Çalışması

Normal LCD TV’lerde ve LED TV’lerde aynı panel kullanılır. Aradaki fark sadece paneli aydıntlatmak için birisinde floresan lamba diğerinde ise ekranın farklı konumlarına sabitlenmiş sıra sıra LED’ler kullanılmasıdır. Arka aydınlatma dışında panelin çalışması standart LCD TV ile aynıdır. CRT tüp ya da plazma hücrelerine göre LCD hücreleri ışık üretemez. Bu yüzden LCD ekranlar arka ışığa ihtiyaç duyar.

Standart LCD TV’lerde arka aydınlatma için kullanılan floresanlar vardır. Bunların yaydığı beyaz ışık, ışık yayıcı ve ışık filtresi sayesinde tüm ekrana eşit olarak dağıtılır. Ekran binlerce hücrelerden oluşur. Bir hücreye gerilim uygulanarak hücre materyal yapısı değişmektedir. Likit kristal yapıya ulaşan ışık, likit kristallerin enerjilenmesiyle ortaya çıkan konumları neticesinde ışığı tamamen geçirir, belirli bir miktarını geçirir ya da geçirmez. Bu geçirgenliği kontrol eden TFT (Thin Film Transistor) yapısıdır. LCD içindeki bu yarı iletken anahtarlar, likit kristallerin ışığı kontrol etmesini sağlar ve bir perde gibi davranmalarına neden olur.

TFT yapı bir zar şeklinde ekranı kaplar. Thin film transistor teknolojisinin en önemli avantajı piksellerin birbirinden bağımsız olarak transistör aracılığıyla yönetilmesidir. Günümüzde notebook ekranlarında, cep telefonlarında ve televizyonlarda yaygın olarak bu yapı kullanılmaktadır.

Keçiören Televizyon Tamiri TFT Elektrik yapısı
Keçiören Televizyon Tamiri TFT Elektrik yapısı

Şekil 1.4: TFT elektrik yapısı

Arkadaki lambalarda oluşturulan beyaz ışık, renk filtrelerinden geçer. Işık, geçtiği filtrenin rengini alır. Renk filtresinde üç ayrı renkte filtre bulunur. Bunlar kırmızı(Red),yeşil (Green) ve mavidir (Blue). Bu üç rengindeğişik miktardaki karışımları ile insan gözünün görebildiği ışık tayfının çok büyük bir kısmı elde edilir. Yani arka ışık çeşitli renk filtrelerinden geçirilerek  renkli bir görüntü oluşturulur.

Keçiören televizyon tamiri Standart LCD panelin yapısı
Keçiören televizyon tamiri Standart LCD panelin yapısı

Şekil 1.5: Standart LCD panelin yapısı

LED TV’lerde CCFT adı verilen floresanlar kullanılmaz. Bunun yerine LED dizileri kullanılır. LEDdizisi gerekli ışık görüntüleme miktarının büyüklüğüne bağlı olarak bir, iki ya da dört kenar üzerine monte edilebilir. Arka aydınlatmanın LED ile yapılmasının televizyon için en büyük avantajı oldukça ince panel üretimine olanak sağlamasıdır. Ultra ince televizyonlar görünüm açısından devrim niteliği taşımaktadır.Ayrıca CCFT (floresan) arka aydınlatmalı LCD TV’lere göre üretim maliyeti düşmüştür. Çünkü LED TV’lerde floresan aydınlatmalı LCD TV’lerdeki gibi inverter kartı bulunmamaktadır. Floresanların çalışmasını sağlayan inverter kartına ihtiyaç kalmamıştır. Bu da maliyetin düşmesini sağladığı gibi ekranın ince olmasını sağlar.

LED televizyonlardaki en büyük fark, siyah rengin geleceği bölgedeki LED’in kapatılarak ekranda daha fazla siyah elde edilmesidir. Bu sayede çok yüksek kontrast oranı yakalanabilir. Bu durum görüntüde netliğe yol açar. LCD televizyonlarda 1:10.000 ile 1:50.000 lümen arasında kontrast elde edilirken LED televizyonlarda bu oran 1:2.000.000 ile 1:5.000.000 arasındadır.

Bu teknoloji ile gelen diğer önemli özellik ise düşük enerji tüketimidir. LED televizyon türlerinin tümünde enerji kullanımı düşük seviyededir.

Keçiören LED arka aydınlatmalı televizyonun yapısı
Keçiören LED arka aydınlatmalı televizyonun yapısı

Şekil 1.6: LED arka aydınlatmalı televizyonun yapısı

1.3. LED Ekran Çeşitleri

LED TV’lerde arka aydınlatma olarak kullanılan LED’lerin, panel üzerindeki konumlarına göre iki türü vardır. Sınıflandırma yaparken bu LED dizilerinin panel üzerinde bulundukları konumları göz önünde bulundurulur.

Bunlar:

 • Edge (kenar) arka aydınlatma
  • FULL LED arka aydınlatma

Kenar aydınlatma kullanan LED TV’lerde LED’ler, ekran boyutuna bağlı olarak bir,iki ya da dört kenar boyunca sıralanır.Işık yönlendirme levhaları kullanılarak ışık ekran boyunca eşit biçimde yayılır. Bu aydınlatma yöntemi kullanan televizyonlarda çok ince tasarımlar yapılabilmektedir.

Keçiören Led Tv Kenar aydınlatma
Keçiören Led Tv Kenar aydınlatma

Şekil 1.7: Kenar aydınlatma

Kenardan aydınlatma teknolojisi maliyetleri düşürdüğü için bu teknolojiyi kullanan LED TV’lerin fiyatı daha uygundur.

Keçiören Televizyon Kenar Aydınlatma Modülü
Keçiören Televizyon Kenar Aydınlatma Modülü

Resim 1.3: Kenar aydınlatma modülü

Keçiören Kenar aydınlatma LED’lerinin yakından görünümü
Keçiören Kenar aydınlatma LED’lerinin yakından görünümü

Resim 1.4: Kenar aydınlatma LED’lerinin yakından görünümü

FULL LED arka aydınlatma kullanıldığında çok yüksek kontrast oranlarına ulaşılabilmektedir.Bunun sebebi ekranın istenilen alanında karartma uygulanabilinmesidir. Bu teknolojide LED sayısı ve kontrol ettikleri bölgenin büyüklüğü görüntü kalitesini doğrudan etkiler.

Keçiören Full Led Arka Aydınlatma
Keçiören Full Led Arka Aydınlatma

Şekil 1.8: FULL LED arka aydınlatma ; Keçiören led tv tamir bakım değişim

Keçiören Full led aydınlatma tv
Keçiören Full led aydınlatma tv

Resim 1.5: FULL LED arka aydınlatma

1.4. LED TV Blok Şeması

Bir LED TV’nin bağlantı şemasını incelediğimizde tuş takımı, güç kaynağı, küçük sinyal kartı, LVDS kartı ve hoparlörlerden meydana geldiğini görürüz. Tüm  kısımlar besleme voltajını güç kaynağından alır. Aşağıdaki kart düzeni farklı boyuttaki LED TV’lerde farklılıklar gösterebilir. Ancak hepsinde kartlar aynı şekilde bulunmaktadır.

Keçiören Led Tv Bağlantı Şeması
Keçiören Led Tv Bağlantı Şeması

Şekil 1.9: LEDTV bağlantı şeması

Tüm işlemler SSB’de gerçekleştirilmektedir. Tüm giriş-çıkış birimleri bu kart üzerindedir. Bununla birlikte ana işlemci, ses işlemcisi, hafıza elemanları, tuner bu kartın üzerindedir. Özellikle HDMI bağlantısı üzerinden alınan dijital ses ve resim sinyalleri SSB’de işlenerek görüntü bilgisi LVDS kartına, ses bilgisi ses katına gönderilir. LVDS ekranda bulunan TFT’leri kontrol eden voltajları üretir. Aynı zamanda RGB  sinyalleri burada panele uygun hâle dönüştürülür.

Şemada gösterilen LVDS kartı panelle birlikte üretilir. LVDS’ler panelin kendisine özel olarak panel üretici firma tarafından dizayn edilir.

Standart LCD TV’lerden farklı olarak LED TV’lerde inverter kartı yoktur. Arka aydınlatma floresanlarla yapılmadığından inverter kartına ihtiyaç kalmamıştır.

Keçiören Tv ss blok şeması
Keçiören Tv ss blok şeması

Şekil 1.10: SSB blok şeması ; Led Lcd Tv Tamircisi Etlik

Blok diyagramdaki PNX85500 ana ses ve video işlemcisidir. DVB-T/C  tunerden gelen yayını,HDMI girişine bağlı bir cihazdan (Blu-ray DVD oynatıcı, playstation, XBOX gibi) gelen video ve ses sinyalinialarak bunları dijital ve analog ses ve video sinyaline dönüştürür. İki adet video çıkış fonksiyonu bulunur. Birincil video çıkışı LVDS kartı için üretilir. İkincil video çıkışı ise analog video çıkışıdır. Aynı zamanda PNX85500 işlemcisi içerisinde Audio DSP bulunmaktadır. Bu ses işlemcisi anlamına gelir. TVdâhilinde bulunan hoparlörler için gerekli analog ses sinyalini, içerisindeki ses dijital-analog konverter sayesinde oluşturur. Ayrıca televizyon dijital ses girişine sahip bir ev sinema sistemi ile kullanılmak istenirse bunun için dijital ses çıkışları üretilir.

PNX85500 işlemcisi aynı zamanda sistem kontrol görevi de görmektedir. Televizyonun tüm uzaktan kumanda fonksiyonları, OSD (On screen display) fonksiyonları bu işlemci sayesinde yürütülür.

Spartan 6 işlemcisi 3D moduna geçildiğinde aktif olur. 3D görüntü izleme aktif olduğunda bu işlemci görüntüyü, 3D pasif gözlük ile izlenebilecek formata dönüştürür.

DVD ve 1080i kaynaklardan gelen interlaced sinyalin progresif formata dönüştürülmesi bütün dijital ekranlarda zorunludur. Bu video işlemcinin görevidir ve bu işleme “de-interlacing” denir. PNX85500 yapısında bulunan De-Interlaced tarama fonksiyonu sayesinde bunu gerçekleştirebilmektedir.

SSB kartının birçok fonksiyonu vardır. Bunlar;

 • DVB-T kanal çözme,
  • MPEG-2 kod çözme,
  • Analog video çözücü ve HDMI alımı,
  • MAPP2 (hareketli hassas görüntü işleme),
  • Yüksek düz panel ekran çözünürleri ve yenileme hızları formatları desteklemek,
  • Ethernet bağlantısı,
  • CI+ (Common Interface: ortak arayüz) özelliği,
  • IPTV’dir.

IPTV,internet protokolü üzerinden (TCP/IPV4IPV6) görüntü ve ses aktarımı anlamına gelir. Tüm dünyada birçok televizyon istasyonları IP Video Server kullanarak internet üzerinden kendi yayınlarının izlenebilmesini sağlamıştır. İnternet protokolünü kullanabilen televizyonlar olduğu gibi (PC-TV), herhangi bir televizyonun da internet üzerinden gelen yayınları alabilmesi için IP TV alıcıları geliştirilmiştir.

CI (Common Interface) dijital yayıncılıkta şifreli yayınların şifresini çözmeye yarayan “dekoder” cihazlarının takıldığı arayüzün adıdır. Bu arayüze, farklı şifre modülleri (CAM) takılarak her türlü şifreli yayın buketinin izlenmesi mümkün olmaktadır. Tabi yayının özelliklerine uygun kriptografi algoritmalarına sahip dekoder modülünün yanı sıra içine takılacak bir abone smartcard gerekmektedir. Smartcardda ise abonenin kimlik numarası, hangi kanalları izleyebileceği, hangi tarihten hangi tarihe kadar izleme hakkı olduğu ayrıca ne gibi ilave masrafları olduğu gibi bilgiler yer almaktadır. Şifreli kanalların açılabilmesi için merkezdeki bilgilerle karttaki bilgilerin birbirini tutması gerekmektedir.

CI+ (CI Plus /Common Interface Plus) ise yayınlara kopya koruması eklemek üzere geliştirilmiş yeni bir özelliktir. CI ile dekoderinizde çözdüğünüz bir yayını kopyalayıp defalarca izleyebilir ve başkalarına da izletebilirsiniz. Bunu engellemek üzere geliştirilen teknolojinin ürünü olan PLUS özelliği hem arayüzde hem CAM’de bazı yazılım ve donanım güncellemeleri gerektirmiştir. Uydudan CI+ sistemiyle yapılan bir şifreli yayını izleyebilmek için hem CI+ özelliğine sahip yuva hem de ona uyumlu CAM gerekmektedir. Çoğu uydu alıcı yazılım güncellemesi ile CI+ uyumlu hale getirilebilmektedir. Bu şekilde izleyebildiğiniz bir yayını PVR ile kaydedip ya da DVD’ye çekip daha sonra izleyebilme imkanı ortadan kalkmıştır.

Koşullu  Erişim  Modülü  anlamına  gelen  CAM  (Conditional  Access  Module) dijital uydu alıcılarında bulunan ortak arayüz (Common Interface) yuvalara takılan ve dijital platformların şifreli yayınlarını çözmeye yarayan cihazdır.

DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) sayısal karasal yayıncılık anlamına gelir. DVB-T yayında görüntü ve ses kalitesi analog yayına göre oldukça yüksektir. DVB-T sayesinde tzek frekans üzerinden dört farklı kanalın yayın yapması mümkündür. TV kanallarının birbirine karışması ve gölgelenme DVB-T sayesinde sona ermiştir. DVB-T beraberinde interaktif hizmetleri kullanma imkânıda getirmektedir. Sayısal karasal yayını izlemek için günümüzde kullanılan çatı antenleri ve televizyon üstü antenler yerine “set üstü kutusu” (Set-Top-Box) kullanarak sayısal karasal yayınları izlemek mümkündür.

Blok diyagramda Class-D olarak gösterilen bölüm ses entegresidir. D sınıfı yükselteç olarak çalışmaktadır. Bu entegre 20 W stereo dijital güç amplifikatörüdür. 2.1 çıkış özelliğine sahiptir. Buradaki 2, iki adet tweeter hoparlör ve .1 ise woofer anlamına gelmektedir.

Televizyon internete bağlanabildiğinden ethernet modülüne sahiptir. Ethernet kablosu takılarak direkt internet bağlantısı sağlanabilir.

1.5. LED TV Çalışma Prensibi

Keçiören Led Tv
Keçiören Led Tv

Resim 1.6: LED TV ; Keçiören Led tv tamir bakım onarım servisi

LED TV’nin blok yapısından bahsettik. Şimdi tüm yapının birlikte nasıl çalıştığını ve görüntünün nasıl oluşturulduğunu inceleyelim.

Bir LED TV’nin arka kapağını açtığınızda karşınıza birkaç elektronik kart ve bunlar arasındaki bağlantıyı sağlayan bağlantı kabloları ve soketleri olduğunu görürsünüz. Bir LED TV aslında arka aydınlatması LED’ler ile sağlanan LCD televizyondur. Özellikle  son yıllarda oldukça revaçtadır. Özellikle 3D görüntü izlenmesine olanak sağlayan yeni nesil televizyonların sayısı her geçen gün artmıştır. 3D kaydedilmiş bir görüntüyü gösteren televizyonların yanında 2D görüntüyü 3D görüntüye çevirme özelliğine sahip televizyonlar da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Keçiören Led Tv Elektronik Kart Düzeni
Keçiören Led Tv Elektronik Kart Düzeni

Resim 1.7: Elektronik kart düzeni ; Keçiören Tv , Monitör Anakart Tamiri

Televizyonda görüntü izlemek için en sık kullanılan bağlantı HDMI  bağlantıdır. HDMI görüntü ve sesin dijital olarak aktarıldığı bağlantı ara birimidir. Eğer HD (High Definition: Yüksekçözünürlük) yayın izlenecekse bu arayüz kullanılarak HD görüntü alınmasını sağlayan bir cihaz kullanmak gerekir. Bu bir HD – DVD player olabileceği gibi HD uydu alıcısı da olabilir. HD özellikli bu cihazlar HDMI kablosu ile televizyona bağlandığında dijital ses ve görüntü bilgileri SSB üzerindeki görüntü ve ses işlemcisine aktarılır. İşlemci bu bilgileri televizyon ayarları doğrultusunda işler ve resim bilgilerini A veri kablosu üzerinden LVDS kartına gönderir. Burada dijital olarak aktarılmış görüntü, B kabloları aracılığıyla panele uygulanır. LED TV’nin aslında LED arka aydınlatmalı LCD TV olduğunu daha önce belirtmiştik. Panel yapısında bulunan piksel hücreler LVDS kartı üzerinden gelen dijital verileri alarak ekranda görüntünün oluşmasını sağlar. Resimde görülen televizyonda dâhili HD uydu alıcısı bulunmaktadır. Yani bu alıcıyı kullanarak HD yayın izlemek mümkündür. Televizyonun yapısı ve üretilme mantığı itibariyle HD yayın izleme imkânı sunan cihaz ve bağlantı kabloları kullanarak yayın izlemek en mantıklı seçenektir. Bununla birlikte üzerinde bulunan dâhili tuner ve VGA bağlantısı kullanarak da analog yayının SSB üzerinde işlenerek televizyonda görüntünün oluşması da göz önünde bulundurulmalıdır.

Resimdeki televizyonda arka aydınlatma yan tarafta bulunan LED’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Bu LED’lerin çalışması ve parlaklık seviyesi besleme kartı üzerinden yapılır. E kablosu üzerinden LED’lere uygulanır. Besleme kartı anahtarlamalı tip güç kaynağı olup tüm elektronik kartların besleme gerilimlerini üretir. C kablosu üzerinden SSB, besleme gerilimini almaktadır. Televizyonda stand by olması için 3,3 voltluk gerilimin bulunması gerekir. Eğer bu gerilim yoksa televizyon çalışmaz. SSB’de herhangi bir problem yoksa tuş takımından ya da uzaktan kumandadan açma tuşuna basıldığında televizyon normal şekilde çalışmaya başlar. SSB arızalı ise televizyon açılmaz ve ekranda görüntü oluşmaz. SSB’den çıkan görüntü bilgileri LVDS kartında işlenerek panelde bulanan pikselleri kontrol eder. Ekranın hemen alt kenarında bulunan ve ancak panel vidalarını açarak görebileceğiniz sürücü kartı bulunmaktadır. Bu kart üzerinde bulunan sürücü entegreleri paneldeki pikselleri kontrol eder.

SSB’de işlemcide işlenen ses bilgisi ses çıkış entegresine gönderilir. Burada woofer ve tweeterlar için gerekli yükseltilmiş ses bilgisi elde edilir. D kablosu üzerinden woofera uygulanır. Televizyon 2.1 ses çıkışı desteklemektedir. Ses seviyesinin kontrolü, ekolayzır ayarları ve sesi tamamen kapatma (mute) fonksiyonu SSB üzerinde yapılır.

Eğer televizyonda 3D izleme aktif yapılmışsa SSB üzerindeki işlemci 3D fonksiyoznunu aktif eder. Böylelikle bir 3D pasif gözlük aracılığıyla görüntü 3D olarak izlenebilir. 3D-Ready televizyonlar üç boyutlu görüntü gösterebilme yeteneğine sahiptir. Artık günümüzde standart 2D görüntüyü 3D görüntüye çevirebilen televizyonlar yaygınlaşmıştır.

Keçiören led tv 3d görüntü izleme mesafesi

Şekil 1.11: 3Dgörüntü izleme mesafesi

3D  görüntü  izlerken  ekran  genişliğinin  en  az  3  katı  mesafeden  izlemek   gerekir.

6metreden daha uzakta oturarak izlemek verimin düşmesine neden olur.

1.6. LED TV’nin Avantaj ve Dezavantajları

LED televizyonların avantajlı olduğu noktalar şunlardır:

 • Plazma ve LCD televizyonlara göre yaklaşık %40 daha az enerji tüketir.
  • LCD televizyonlardan çok daha hafif ve ince bir yapıdadır.
  • LCD’lere göre renkler daha gelişmiştir.
  • LCD türlere göre daha uzun ömürlüdür.
  • Yüksek ışıkta eski nesil televizyonlara göre daha az yansıma yapar.
  • 40” ve daha küçük ebatlı ekran boyları plazmalara göre daha performanslıdır.
Keçiören led tv de görünüm
Keçiören led tv de görünüm

Resim 1.8: LED TV’de görünüm ; Keçiören televizyon led tamiri , değişimi

LED televizyonların dezavantajları:

 • Görüntüyü hızlı oluşturamaması sebebiyle hareketli görüntülerde görüntü netlik kaybeder. Bu sebeple yüksek Hz’li modellerin tercih edilmesi büyük önem taşır. 50 Hz’den aşağı tepkime süresine sahip modeller özellikle spor müsabakaları gibi programlarda büyük sıkıntı olabilir. 100 ya da 200 Hz tavsiye edilir.
  • Siyah-Beyaz renklerde LCD televizyonlarda olduğu gibi geçişler tam anlamıyla başarılıdeğildir.
  • Renkler gerçek renklerden daha parlak ve canlıdır.
  • Fiyatları diğer televizyon türlerine göre daha yüksek olabilmektedir.
  • Ölü piksel oluşma riski LCD’lerde olduğu gibi LED TV’lerde de mevcuttur.

1.7. LED TV Besleme Kartı

LED TV besleme katı; AC kısım, LED gerilimlerinin üretildiği kısım, ana besleme ve standby kısımlarından oluşur. Ana besleme tipik switch mode power supply yani anahtarlamalı tip güç kaynağı tipindedir.

Keçiören LED TV besleme katı blok diyagramı
Keçiören LED TV besleme katı blok diyagramı

Şekil 1.12: LED TV besleme katı blok diyagramı Keçiören Televizyon Tamiri

Televizyon fişe takıldığı zaman stand by modundadır. Stand by, uyku modudur ve kumandadan ya da tuş takımından açma tuşuna basıldığında televizyon normal çalışma moduna geçer. Televizyon stand by modunda iken 3.3 V stand by gerilimi olmalıdır. Eğer bu gerilim yoksa stand by SMPS kısmında sorun vardır. Televizyon açıldığında ana besleme aktif duruma geçer ve SSB kartına 12 V’luk iki adet gerilim gönderilir. Bu gerilimlerden bir tanesi de SSB kartı üzerindeki ses çıkış entegresinin besleme gerilimidir.

Stand by modundan normal çalışma moduna geçildiğinde LED arka ışığı aktif edilir. Bunun için güç kartında, LED arka ışığı için ayrıca bir SMPS yapısı kullanılmıştır. SSB kartındaki ana işlemci aynı zamanda LED arka ışıklarının parlaklığını kontrol eden bir sinyal üretir. Ekranın parlaklığı kumandadan değiştirildiğinde ekran parlaklığını ayarlamak için bu gerilim değişmektedir. Regülasyon on/off karatma ile kastedilen budur. Ana işlemci ekran parlaklığını kontrol ederken, arka ışık LED’lerinin parlaklığını değiştirmek için LED arka ışık SMPS’ini kontrol eder. LED arka ışığı SMPS’i istenilen parlaklığı sağlamak için LED voltajlarını değiştirir. Eğer televizyon kapatılırsa ana işlemciden çıkan kontrol gerilimi sayesinde panel LED’lerinin gerilimi tamamen kesilir. Böylelikle SSB kartı  gerilimi kesildiği gibi arka ışık LED’lerinin gerilimi de kesilmiş olur.

Eğer besleme de bir düzensizlik varsa ana besleme çıkışı korumaya geçer. Böylelikle SSB kartının zarar görmesi engellenmiş olur.

SMPS (Switch Mode Power Supply) anahtarlamalı tip güç kaynağı anlamına gelir.

Günümüzdeki birçok cihazın beslemesi bu tip güç kaynakları ile sağlanmaktadır.

Keçiören TV Genel SMPS blok diyagramı
Keçiören TV Genel SMPS blok diyagramı

Şekil 1.13: Genel SMPS blok diyagramı

Şekildeki blok diyagram SMPS blok diyagramıdır. Girişten uygulanan AC şebeke gerilimi önce köprü tipi doğrultma kullanılarak doğrultulur. Daha sonra büyük voltajlı kondansatörle filtrelenir. Genellikle 400V’luk kondansatör kullanılır. Köprü çıkışındaki doğrultulmuş gerilim filtrelendikten sonra yüksek frekansta anahtarla yapan elemana uygulanır. Anahtarla elemanı olarak genellikle mosfet kullanılır. Mosfetin gate bacağı osilatörden gelen sinyal ile kontrol edilir. Osilatörden gate ucuna uygulanan yüksek frekanslı kare dalga sinyal sayesinde mosfet elemanı aç/kapa mantığı ile çalıştırılır. Doğrultulmuş ve filtrelenmiş DC şebeke gerilimi mosfet sayesinde kare dalga gerilime dönüştürülür ve smps trafosunun primer ucundan uygulanılır. Smps trafosunun sekonder sargılarından farklı farklı AC gerilimler elde edilir. Bu gerilimler ikinci kez doğrultulur ve filtre edilir. Böylelikle farklı değerlerde DC gerilimler elde edilmiş olur. Bu çıkışlara bağlanan regülatör entegreleri sayesinde gerilim regülasyonu sağlanır. Çıkış gerilimlerinde herhangi bir düşme ya da yükselme durumunda opto-kuplör elemanı üzerinden smps osliatörü kontrol edilir. Osilatör çıkış gerilimini sabit bir değerde tutmak için çıkış kare dalga genişliklerini değiştirir. Bu PWM (Pulse Width Modulation) yani darbe genişlik modülasyonu adı verilen yöntemle sağlanır.

Keçiören Tv Besleme Kartı
Keçiören Tv Besleme Kartı

Resim 1.9: Besleme kartı

SMPS’ler şehir şebeke gerilimi değişimlerine karşı tolerans sağlar. Genellikle şebeke geriliminin 160 V–260 V arasındaki değerlerinde stabil olarak çalışabilir. Yani şebeke gerilimi değişimlerinden etkilenmeden düzgün bir çıkış gerilimi üretebilir.Aynı zamanda gerilim regülasyon değerleri yüksektir. Yapısı itibariyle de daha küçük besleme devreleri tasarlanmasına olanak sağlar.

1.8.        LED TV Giriş-Çıkış Bağlantı Noktaları

Keçiören Tv Bağlantılar
Keçiören Tv Bağlantılar
 • RJ-45: Ethernet

Şekil 1.14: Bağlantılar

1 – TD+ Transmit signal 2 – TD- Transmit signal 3 -RD+ Receive signal

4 – CT Centre Tap: DC level fixation 5 – CT Centre Tap: DC level fixation 6 -RD- Receive signal

 • -GND Gnd
 • -GND Gnd

Ağ bağlantısı kurmak için kullanılır. Televizyonun internet özelliğini kullanmak için modem ve televizyon arasında bağlantı yapılır. Televizyondaki tarayıcı sayesinde internet bağlantısı kurulur. Uzaktan kumanda tuşlarını kullanarak internet sayfalarında gezinti yapılabilir.

 • Ses girişi (DVI/VGA)
 • 1- Kırmızı – Audio R (ses sağ kanal) 0.5 VRMS / 10 kohm
  • 2- Beyaz – Audio L (ses sol kanal) 0.5 VRMS / 10 kohm Televizyona ses girişi yapmak için kullanılır. Stereo ses girişi bağlantısıdır.
  • Komponent video girişleri – Ses girişleri

·        Yeşil – Video Y ————– 1 VPP / 75 ohm

·        Mavi – Video Pb ————- 0.7 VPP / 75 ohm

 • Kırmızı – Video Pr ———– 0.7 VPP / 75 ohm

·        Kırmızı – Ses – R ————- 0.5 VRMS / 10 kohm

·        Beyaz –   Ses – L ————- 0.5 VRMS / 10 kohm

Komponent video iki veya daha fazla bileşene ayrılmış video sinyalini tarif eder. Genellikle üç ayrı bileşen olarak depolanan veya iletilen analog video bilgisini ifade etmek için kullanılır. Komponent video kabloları ses sinyalini iletmez.

Komponent video girişleri; renk sürekliliği, geliştirilmiş çözünürlük ve artırılmış görüntü detayları için video sinyallerini 3 kısma ayırarak daha yüksek kalitede görüntü sağlarlar. Komponent video, tüm video bilgisinin tek bir sinyalde birleştirildiği kompozit video ile karıştırılabilmektedir. Komponent video bağlantısında ses bilgisi taşınmamaktadır. Bu yüzden ses için ayrı kablolar kullanılmaktadır.

Keçiören Komponent Video Kablosu
Keçiören Komponent Video Kablosu

Resim 1.10: Komponentvideo kablosu

Bu üç kablo rengini oluşturan unsurlar renk, parlaklık ayrı ayrı televizyona iletir. YUV kablo veya Y-Pb-Pr kablo olarak da bilinir. İşte bu komponent kablosu, görüntüyü daha keskin ve canlı olarak aktaran bir çıkıştır ve toplam 3 tane RCA Jack ‘tan oluşur. Yeşil-Mavi- Kırmızı Kablo HDMI ‘dan sonra en kaliteli kablo olarak bilinir, yüksek çözünürlük taşımada komponent kablo kullanılır. Komponent çıkışa sahip uydu alıcısı ya da dvd oynatıcı ile bu bağlantı aracılığıyla televizyonda görüntü izlenebilir.

 • Servis konnektörü (UART)

1 – Ground ————————- Şase

2 – UART_TX Transmit ——— Veri gönderme 3 – UART_RX Receive ———- Veri alma

Universal Asenkron Reciever Transmitter yani universal asenkron alıcı verici, daha kısaca asenkron seri iletişim amacıyla kullanılır. Bu bir donanımdır aslında ama bu iş yazılımla da yapılabilir. Yetkili servislerde bu bağlantı sayesinde gerekli kontroller yapılır.

Keçiören Televizyon Bağlantıları
Keçiören Televizyon Bağlantıları

Şekil 1.15: Bağlantılar

 • VGA: Video RGB Girişi

1 – Video Kırmızı ————- 0.7 VPP / 75 ohm

2 – Video Yeşil —————- 0.7 VPP / 75 ohm

3 – Video Mavi —————- 0.7 VPP / 75 ohm

4 – Bağlantı yok 5 – Şase

6 – Kırmızı Şase 7 – Yeşil Şase

8 – Mavi Şase 9 – 5V DC

10 – Senkronizasyon Şase 11 – Bağlantı yok

 1. – DDC SDA
 2. – Horizantal Senkronizasyon 14 – Vertikal Senkronizasyon 15 – DDC SCL
Keçiören vga kablosu
Keçiören vga kablosu

Resim 1.11 : VGA Kablosu

VGA kelimesi Video Graphics Array kelimelerini baş harflerinden oluşmaktadır. Video Graphics Array, “Video Grafik Dizisi, Görüntü Grafiği Dizisi” anlamlarına gelmektedir. VGA, D-Sub olarakda bilinen analog görüntü aktarım arabirimine sahiptir. Bu arabirim mavi renkte ve 15 pinli bir yapıya sahiptir. Her bilgisayarda bulunmaktadır. Görüntüyü, işleyen ve monitöre aktarılmasına yardımcı olan birimdir. Bu bağlantı birimini kullanılarak bilgisayar ve LED televizyon arasında bağlantı yapılabilir.

 • Skart soketi

Pin 1 Ses çıkışı (sağ) Pin 2 Ses girişi (sağ) Pin 3 Ses çıkışı (sol) Pin 4 Toprak (ses) Pin 5 Toprak (Mavi) Pin 6  Ses girişi (sol)

Pin 7 Mavi girişi / Pb girişi Pin 8 Anahtar sinyali girişi Pin 9  Toprak (yeşil)

Pin 10         D²B girişi

Pin 11         Yeşil girişi / Y girişi Pin 12         D²B çıkışı

Pin 13         Toprak (Kırmızı) / Toprak (S-Video renk) Pin 14       Toprak (D²B)

Pin 15         Kırmızı girişi / Pr / Toprak (S-Video renk) Pin 16         “Blanking” sinyal girişi

Pin 17         Toprak (Kompozit video)

Pin 18         Toprak (“Blanking” sinyali & anahtar girişi) / Toprak (S-Video parlaklık) Pin 19            Kompozit video çıkışı

Pin 20         Kompozit video girişi / S-Video parlaklık girişi Pin 21         Muhafaza topraklaması

Keçiören Tv Scart Pinleri
Keçiören Tv Scart Pinleri

Şekil 1.16: Skartpinleri

SCART (from Syndicat des Constructeurs d’Appareils Radiorécepteurs et Téléviseurs) Fransız kaynaklı bir standarttır. Ses ve görüntü bağlantısı yapmayı sağlayan 21- pinli bir konnektör kullanılır. Televizyonlarda çok yaygın kullanılır ve DVD player, uydu alıcısı gibi cihazlarda yine SCART çıkışı vardır. SCART, hem kompozit video sinyalini, hem S-Video sinyalini, hem de RGB sinyalini aktarabilir. Maksimum 720 x 576 çözünürlüklü video aktarımına izin verdiği ve analog olmasından dolayı dijital ses  ve görüntü sinyalini aktaramadığı için yerini komponent video ve daha sonra HDMI almıştır.

keçiören led tv scart adaptörü
keçiören led tv scart adaptörü

Resim 1.12: LED TV skart adaptörü

 • HDMI: Dijital video ve ses girişi
Keçiören Tv Hdmi Pinleri

Şekil 1.17: HDMIpinleri

HDMI ya da tam adıyla High Definition Multimedia Interface (Türkçe: Yüksek tanımlı çokluortam arayüzü), 2003 yılında ses (audio) ve görüntü (video) verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir arabirimdir. HDMI; blu-ray player, HD-DVD player, bilgisayar, oyun konsolu, dijital uydu alıcısı gibi cihazları uyumlu ses ve görüntü cihazlarına bağlar.

Keçiören Tv Hdmi Kablosu
Keçiören Tv Hdmi Kablosu
 • D2+ Data channel
  • Shield Gnd
  • D2- Data channel
  • D1+ Data channel
  • Shield Gnd
  • D1- Data channel
  • D0+ Data channel
  • Shield Gnd
  • D0- Data channel

Resim 1.13 : HDMI Kablosu

 • CLK+ Data channel
  • Shield Gnd
  • CLK- Data channel
  • Easylink/CEC Control channel
  • ARC Audio Return Channel
  • DDC_SCL DDC clock
  • DDC_SDA DDC data
  • Ground Gnd

Ø       +5V

 • HPD Hot Plug Detect
  • Ground Gnd
Ø   Anten girişi (tuner)

Bu bağlantı çeşidinde ses ve görüntü tek bir kablo üzerinden taşınır. Bu yüzden görüntü kalitesi diğerlerine göre düşüktür. TV’lerimizdeki analog tunerler bu standartı kullanır. Yine analog kablo TV’de bu şekilde çalışmaktadır. Maksimum 480i ve 576i gösterebilir.

Ø   USB girişi

USB, İngilizce “Universal Serial Bus” kelimesinin kısaltmasıdır. USB’nin Türkçesi “Evrensel Seri Veriyolu”dur. USB dış donanımların bilgisayar ile bağlantı kurabilmesini sağlayan seri yapılı bir bağlantı biçimidir. Son sürümü 3.0’dır. 600 MByte/sn’lik aktarım hızı vardır.

Standart bir USB 2.0 veri yolu 5.00 volt, 500ma çıkış verirken USB 3.0 veriyolu 900ma çıkış değerine sahiptir. Tak Çalıştır (plug and play) özelliğinden dolayı birçok cihazın bağlantısında kullanılmaktadır.

keçiören tv usb pinleri

Pin 1           VCC (+5V)

Pin 2           Data-

Pin 3           Data+

Pin 4           Ground

Şekil 1.18: USB pinleri

USB belleğinizi ya da MP3 playerinizi USB girişinden televizyonunuza bağlayarak resim görüntüleyebilir, müzik dinleyebilir ya da filmlerinizi izleyebilirsiniz.

keçiören usb tv kablosu
keçiören usb tv kablosu

Resim 1.14: USBkablosu

Keçiören Tv Bağlantılar
Keçiören Tv Bağlantılar

Şekil 1.19: Bağlantılar

 • CI (Common Interface) ortak arayüz

CI (Common Interface) dijital yayıncılıkta şifreli yayınların şifresini çözmeye yarayan “dekoder” cihazlarının takıldığı arayüzün adıdır.

Keçiören Tv Stereo jak bağlantısı
Keçiören Tv Stereo jak bağlantısı
 • Kulaklık girişi

Resim 1.15: CImodül

Stereo kulaklık bağlantı girişidir. Televizyon izlerken sesi sadece kendiniz duymak isterseniz bu girişe bir kulaklık takarak sesi kulaklık üzerinden duyabilirsiniz.

Keçiören tv modül
Keçiören tv modül

Resim 1.16: Stereo jak bağlantısı

 • Dijital ses çıkışı (optical)

S/PDIF denilen bu arabirim Sony ve Philips firmalarının ortaklığı sonucunda geliştirdikleri ve daha sonrasında bir standart hâlini alan digital ses veri aktarımının adıdır. S/PDIF açılımıda Sony Philips Digital Interface’dir.

Keçiören tv S-PDIF giriş ve bağlantı kablosu
Keçiören tv S-PDIF giriş ve bağlantı kablosu

Resim 1.17: S/PDIF giriş ve bağlantı kablosu

S/PDIF den dijital ses verilerini okuyabilmek için mutlaka dijital bir dekodere sahip olmanız gerekmektedir. Bu dekoder DTS, THX veya Dolby Digital sertifikalı hoparlör sistemlerinde ve/veya harici olarak satılan dijital ses çözümleyicilerinde bulunur. Bu bağlantıyı kullanarak televizyonunuzu ev sinema sistemine bağlayabilirsiniz.

1.9. LED TV Arızaları

LED TV ana güç kaynağından birçok DC gerilim elde edilir. Bu DC gerilimler televizyondaki diğer kartların ve bu kartların içerisindeki kısımların besleme gerilimleridir. Keçiören televizyon tamiri olarak Bu besleme gerilimlerini incelersek;

Ana güç kaynağında SMPS çıkışında elde edilen 12V DC gerilim beş adet DC/DC konverter ile değişik gerilimlere dönüştürülür. Bu gerilimler;

 • 1,1 V DC gerilim SSB kartındaki PNX 85500 işlemcisinin çekirdek voltajıdır.
  • 1,8 V DC gerilim DDR2 hafıza elemanlarının besleme gerilimidir.
  • 2,5 V DC gerilim PNX 85500 işlemcisinin dâhili blokları ve LVDS kartı besleme gerilimidir.
  • 3,3 V DC gerilim SSB kartı üzerindeki entegrelerin besleme gerilimleridir.
  • 5 V DC gerilim USB, CI modülü ve tuner gerilimleridir.
Keçiören Tv Standby gerilimi kontrolü
Keçiören Tv Standby gerilimi kontrolü

Standby gerilimi kontrolü Keçiören Tv Servisi

3.3 V stand by gerilimi, PNX 85500 işlemcisinin içerisindeki stand by blokunu besler. Stand by sinyali “low” yapıldığında yani televizyon stand by da çıkıp normal çalışma moduna geçtiğinde +12 V’luk DC gerilim aktif durumdadır. +12 V gerilim üretildiğinde 1,1 V DC gerilim hızlı bir şekilde aktif edilir. Ayrıca 12 V DC gerilim ses çıkış entegresinin çalışma gerilimidir.

DC/DC konverterdan kaynaklanan arızaları tespit etmenin en kolay yolu televizyon çalıştırıldığında kart üzerindeki voltajları kontol etmekle olur. Televizyon stand by moduna sokup çıkarılarak anlık voltaj değişimleri gözlemlenmelidir. Stand by’dan çıkıldıktan bir sn sonra +12V besleme geriliminin oluşması gerekir. Bununla birlikte 1.1 V dc gerilim oluşur. Bundan birkaç milisaniye sonra diğer besleme gerilimleri gözlemlenmelidir. Eğer 12 V dc gerilim gelmiyorsa bunun hemen öncesinde bulunan sigorta ölçü aleti ile kontrol edilmelidir. Sigorta SSB bordu üzerinde ve ana güç kaynağından gelen 12 V’u taşıyan soketten hemen sonradır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa 12 V ile beslenen hat üzerinde bulunan elemanlarda kısa devre kontrolü yapılmalıdır.

Keçiören tv Besleme kartı çıkış gerilimleri
Keçiören tv Besleme kartı çıkış gerilimleri

Besleme  kartı çıkış gerilimleri Keçiören Televizyon Tamiri

Televizyonun çalışmasında yanlış bir şeyler olduğu gözlemlenirse Hyperterminal kullanılarak daha fazla bilgi edinilebilir. Hyperterminal televizyonu servis konektörü üzerinden bilgisayara bağlayarak yapılan arıza analiz uygulamasıdır. Bu kontrolü yapabilmek için yetkili servise ait ekipmanlara ve yazılıma sahip olmak gerekir. Bu yazılım her türlü Windows versiyonunda çalışabilen bir arayüz yazılımıdır.

Anormal besleme gerilimleri ile ilgili karşılaşılabilinecek  sorunlardan bahsettik. Bunun dışında karşılaşılabilinecek başka problemler de vardır. Bunlar ekran arka aydınlatması ile ilgili anormallikler olabileceği gibi ekrandaki piksellerin adreslemesinden kaynaklanan problemler de olabilir. Ekran arka aydınlatması ile ilgili sorunlarda LED arka ışığı beslemesi ve LED sürücü beslemesi kontrol edilmelidir. LED arka ışığı kontrolü LED sürücü entegreleri ile yapılır.

Keçiören Tv LED sürücü devresi
Keçiören Tv LED sürücü devresi

Şekil 1.20: LED sürücü devresi

Bunun dışında karşılaşılabilecek arızalar standart LCD TV arızaları gibidir. Bunlar daha çok LVDS kartı ve bunu ekrana bağlayan flexlerden kaynaklanır. Hatalı piksel adreslemeleri karşılaşılabilen sorunlardandır. Ekrandaki piksellerin bir bölümünün hatalı görüntü vermesi ya da tamamen görüntü kaybı bu tarz problemlerdir.

Keçiören Tv Ekran görüntüleri ile arıza çeşitleri
Keçiören Tv Ekran görüntüleri ile arıza çeşitleri

Resim 1.20: Ekran görüntüleri ile arıza çeşitleri

Resimler incelendiğinde genel olarak sorunun dikeyde gözlemlenen resim kayıpları olduğu kolaylıkla fark edilebilir. Bu durumu anormal görüntü olarak isimlendiririz. Bu problemlerin kaynağı lvds kartı, hasar görmüş ya da oksitlenmiş flex veri kabloları ya da bunların kart ile bağlantısını sağlayan soketler olduğu söylenilebilir. Bu durumda LVDS kartı değiştirilir, soketlerin kart üzerindeki lehimleri kontrol edilir, flexlerin sağlamlık kontrolü yapılır. Hasar görmüş flex veri kabloları yenisi ile değiştirilmelidir.

Keçiören Tv Ekran görüntüleri ile arıza çeşitleri örnek
Keçiören Tv LVDS kartı ve bağlantı kabloları
Keçiören Tv LVDS kartı ve bağlantı kabloları

Resim 1.21: Ekran görüntüleri ile arıza çeşitleri

6,8,11 ve 12’deki arızalar gürültü diye tabir edilir. Bu arızaların sebebi soğuk lehim ya da kısa devreden kaynaklanır. 7,9,10,13 ve 14 anormal ekran görüntüsüdür. Bu arızalar anormal gerilim nedeniyle meydana gelir.

Bunun dışında bazı arızalar vardır ki bunlar çözümsüzdür. Ekran hasar görmüşse bir ya da birden fazla noktadan kılmış ya da çatlamışsa bu durumda yapılabilecek  tek şey ekranın yenisi ile değiştirilmesidir. Bu oldukça maliyetli bir iştir. Televizyon panelleri oldukça yüksek ücretlerle yenisi ile değiştirilir. Yeni panel takıldıktan sonra başka bir anormallik olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Resim 1.22 : LVDS kartı ve bağlantı kabloları

Ses ile ilgili yaşanan problemlerde, öncelikle hoparlörler kontrol edilmelidir. Hoparlörler sağlam ise sesi taşıyan kablolar ve bunların kart üzerindeki bağlantısını sağlayan soketler ve lehimleri kontrol edilir. Daha sonra ses çıkış entegresi incelenmelidir. Ses çıkış entegresinin arızalı olduğuna kanaat getirmeden önce besleme geriliminin ölçülmesi gerekir. Eğer besleme gerilimi gelmiyor ise ses çıkış entegresi zaten çalışmayacaktır. Bu sıralamayla gidilirse ses ile ilgili sorunlar kolaylıkla çözülebilir.

Televizyon arızalarından bahsettik. Elbette bahsettiklerimiz dışında  arızalar olabileceği unutulmamalıdır. Anlatılanlardan yola çıkarak arızalar ile ilgili nasıl bir yol izlenileceği zamanla tecrübe edilmelidir.

2. LED TV ARIZALARININ GİDERİLMESİ

2.1. Arızalı Kartların Sökülmesi

LED TV yapısındaki elektronik kartları inceledik. Yetkili servislerde arıza onarımı daha çok arızalı kartın tamamen değiştirilmesi yoluyla giderilmektedir. Aslında bu onarım işlemlerinin oldukça hızlı ve kesin sonuç vermesini sağlamaktadır. LED TV’nin arka kapağı açıldığı zaman karşınıza üç adet elektronik kart çıkar. Bunlar;

 • Besleme kartı,
  • SSB kartı,
  • LVDS kartıdır.

Bu kartlardan herhangi biri ya da birden fazlası arızalanmış ise yenisi ile değiştirmek oldukça kolaydır. Kartlar panel üzerine vidalar ile sabitlenmiştir. Uygun bir tornavida yardımıyla kolaylıkla söküp yenisi ile değiştirilebilir. Kartlar arasındaki bağlantıyı sağlayan veri ve voltaj kablolarını sökerken dikkatli olunmalıdır. Bunlar uygun açılardan söküldüğünden kolaylıkla soketlerinden ayrılır. Ancak zorlayarak sökülmeye çalışılırsa soketlerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Herhangi bir kart değişimi yapmadan önce enerji tamamen kesilmelidir. Televizyonun fişini çekilmeli ve daha sonra kart değişimi işlemine geçilmelidir. Veri kabloları ve enerji taşıyan kablolar söküldükten sonra düz ya da yıldız tornavida kullanarak kartı panele sabitleyen vidalar sökülür. Şarjlı bir tornavida kullanmak bu işlemi kolaylaştıracaktır.

Keçiören Tv SSB kartı vidaları ve bağlantı kabloları

Resim 2.1: SSB kartı vidaları ve bağlantı kabloları

Mavi oklar kablo ve soketleri, kırmızı oklar ise kartı sabitleyen vidaları göstermektedir. Elbette unutulmamalıdır ki farklı bir televizyonda bu vidalar farklı konumlarda olabilir. Vidalar söküldükten sonra kart kolaylıkla yerinden çıkacaktır.

Data flex adı verilen veri kablolarını sökerken iletken kısımlara olabildiğinde elle temas etmekten kaçınılmalıdır. Bu yüzeylerin kirlenmesi ya da herhangi bir nedenle oksitlenmesi iletkenliğinin kaybolmasına neden olabilir. Böyle bir durumda, sistemin çalışması olumsuz etkilenebilir.

Besleme kartı sökülürken, yüksek voltajlı kondansatörlerle direkt temastan kaçınılmalıdır. Üzerlerinde bulunan gerilim, temas anında vücut üzerinde deşarj olabilir ve bu da fiziksel zarar verebilir.

Keçiören tv Besleme kartı çıkış gerilimleri
Keçiören tv Besleme kartı çıkış gerilimleri

Resim 2.2: Beslemekartı vidaları ve bağlantı kabloları

2.2. Direnç, Kondansatör, Diyot gibi Elemanların Sökülmesi ve Takılması

Elemanların sökülmesi için havya ve lehim emici pompa gereklidir. Havya lehim yapmakta kullanılan, lehimi eritmek amaçlı, elektrikle çalışan bir alettir. 15-30W güç aralığındaki havyalar, birçok elektronikçinin tüm işlerini halletmesi için yeterli olacaktır. Daha yüksek güçlü bir havya kullanmak, biraz daha hızlı çalışmanın avantajının yanında, lehimlenen plaketi veya devre elemanını yakarak hasara uğratma riskini de beraber getirir. Lehim emici araç seçiminiz de önemlidir. Bunların iki çeşidi bulunmaktadır.

 • Havalı emiciler (Lehim pompaları)
  • Lehim fitilleri

Her ikisi de aynı işi yapmakla birlikte yöntemleri değişiktir. Lehim emici pompalar genellikle büyük şırıngalara benzeyen araçlardır. İçinde kuvvetlice bir yay bulunan gövde, tepede bu yayı sıkıştırmak için kullanılan bir düğme, tam ortada yayı serbest bırakmak için başka bir minik düğme ve uçta da lehimi emecek olan plastik ucu vardır.

Keçiören Tv lehim pompası

Resim 2.3: Lehimpompası

En tepedeki düğme pompanın ortasına kadar uzanan yuvası boyunca itilip yerine oturtulur. Böylece pompa kurulmuş olur. Sonra pompanın emici ucu, havya ile ısıtılıp erimiş hale getirilen lehime yaklaştırır ve ortadaki minik düğmeye basılır. Böylece kurulmuş yay serbest kalır ve kurma kolu hızla başlangıç pozisyonuna geçer. Bu hareket sonucuerimiş durumda olan lehim pompa içerisinde kalır.

Keçiören Tv lehim fitili

Resim 2.4: Lehimfitili

Lehim fitili ise çok daha basit yapıdadır. Kullanımı da oldukça basittir. Fitilin ucu sökülecek lehime değdirilir ve lehim ısıtılır. Eriyen lehim tutunduğu yeri bırakıp  fitil üzerinde kalır. Lehim sökme işlemi sırasında oluşabilecek reçine ve pcb kaplama yanık dumanları çok zararlıdır ve asla solunmamalıdır. Bu işlemleri iyi havalandırılan ortamlarda yapmakta fayda vardır.

Havyanın ucu, aynı anda hem lehime hem de elemanın ucuna değecek şekilde tutulur. Normal boyuttaki devre elemanlarının lehiminin erime sıcaklığına kadar ısınması 1-2 saniye kadar sürecektir. Daha büyük elemanlar ve lehim yüzeyleri için bu süre biraz daha fazla olabilir. Lehim pompası yardımıyla, erimiş hâlde bulunan lehim çekilir. Lehimden kurtulan elemanın bacakları monte edildikleri delikten kurtulduktan sonra bir cımbız yardımıyla eleman yerinden çıkartılır.

Sağlam ve düşük dirençli bir lehim elde edilebilmesi için yüzeylerin temizliği çok önemlidir. Lehimlenecek tüm yüzeyler, işlem öncesinde tel fırça, çok ince zımpara, çelik yünü gibi aşındırıcı malzemelerle temizlenmeli, sonra da alkollü veya tinerli pamukla silinmelidir.

Direnç ve kutupsuz kondansatör gibi elemanların bacak yönleri önemli değildir. Bunların ters takılması gibi bir sakınca bulunmaz. Ancak kutuplu kondansatör ve diyot gibi elemanları takarken dikkatli olmak gerekir. Diyotların anot ve katot bacakları, kutuplu kondansatörlerin ise artı ve eksi bacakları olduğunu unutmayınız. Bu elemanlar karta takarken gövde ve kart arasındaki mesafeye dikkat ederek doğru bir şekilde takmak önemlidir.

Uygun güçte bir havya kullanarak elemanlar karta lehimlenmelidir. Lehim yaparken soğuk lehim olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca aşırı doymuş lehim yapmaktan kaçınılmalıdır.

keçiören tv iyi lehim kötü lehim örneği

Şekil 2.1: İyilehim ve kötü lehim örneği

2.3. Yüzey Montajlı Transistörün Sökülmesi ve Takılması

YME (Yüzey Montaj Devre Elemanları), elektronik elemanlarınyüzeye monte edilebilir biçimde olanlarıdır. Bu teknikle yapılan üretim teknolojisine de yüzey montaj teknolojisi (YMT) denir. İlk defa IBM tarafından 1960 yılında kullanılmış, 1980′lerden sonra yaygınlaşmaya   başlamıştır.   Çoğu   kaynakta   İngilizce   anlamının   baş   harflerini temsilen SMD kısaltmasıyla anılan yüzey montaj elemanları (YME) kullanımından önce devre montajları, sadece bacaklı devre elemanları ile yapılabilmekteydi.

Yüzey montaj elemanları (YME), bacaklı elemanlara göre çok daha küçük imal edilebilmektedir. Seri çalışabilen YME dizgi robotları ile monte edilebilmektedir. Bu sayede seri imalat ve daha minyatür elektronik devreler tasarlamak mümkün olabilmiştir. Bacaklı devre elemanlarının elektronik kartlarda deliklere takılıp erimiş lehim haznesine daldırılarak lehimlenmesi gerekirken SMD elemanlar kart yüzeyine monte edilir ve fırınlanır.

SMD malzemelerle imalatın bacaklı malzemelerle imalata göre üstünlükleri şunlardır:

 • Küçük, hafif komponentler,
  • Daha az ısı üreten cihazlar yapabilme,
  • Daha az güç tüketen minyatür devreler üretebilme,
  • Kart üzerinde daha az delik delme gereği,
  • Montajda daha sade devre elemanı montaj makineleri kullanabilme imkânı,
  • Mekanik titreşim ve sallantılara karşı daha iyi dayanıklılık,
  • Fırınlamada erimiş lehimin yüzey gerilimleri ile malzemeyi merkeze çekip düzeltme yeteneği,
  • Seri imalatta elektronik kartın iki yüzüne de eleman dizebilmede imkânı,
  • Düşük iç direnç ve iç indüktans (Ki yüksek frekans devrelerinde daha iyi başarım sağlar.),
 • SMD elemanlar genelde daha ucuz olamsı vebu sayede daha ucuz elektronik cihazlar üretebilme imkânı,
  • Daha az istenmeyen radyo frekans parazitlerine neden olması,
  • Belirli koşullar altında SMT komponentlerin değerlerini ve davranışları kolay kestirilebilir olması.

Yüzey montaj teknolojisinin bacaklı komponent ile montaj tekniğine göre zayıf şunlardır:

 • SMT (YMT) üretiminin daha karmaşık olması,
  • İlk üretime başlama yatırım maliyetinin daha yüksek olması,
  • El ile müdahale ve tamir imkânlarının parçalar çok küçük olduğu  için zorlaşması ya da ekonomik olmaması,
  • Prototip imalatın ekonomik olmaması.
keçiören tv Yüzey monteli transistör
keçiören tv Yüzey monteli transistör

Resim 2.5: Yüzey monteli transistör

keçiören tv Yüzey monteli transistörler
keçiören tv Yüzey monteli transistörler

Resim 2.6: Yüzey monteli transistörler

Transistör sökülürken lehim tutan bacakları pompa ve lehim fitili yardımıyla temizlenir. Daha sonra elektronikçi cımbızıyla lehimlendiği yüzeyden kaldırılır. Yeni transistör takılırken aynısının ya da muadilinin takılması gerekir. Lehim yapılacak yüzeyi kaldırmadan yeterli miktarda lehim teli kullanılarak yüzeye lehim yapılır.

keçiören tv smd transistörün lehimlenmesi

Resim 2.7: SMD transistörün lehimlenmesi

SIK KARŞILAŞILAN TELEVİZYON ARIZALARI ;

Tv Çalışmıyor. Stand-By Işığı yanmıyor:

Keçiören Tv Çalışmıyor. Stand-By Işığı yanmıyor: Televizyon tamiri keçiören
Keçiören Tv Çalışmıyor. Stand-By Işığı yanmıyor: Televizyon tamiri keçiören

Öncelikle televizyonunuzun bağlı bulunduğu elektrik prizini kontrol etmelisiniz. Bunun için kontrol kalemi kullanabilirsiniz. Şayet evinizde kontrol kaleminiz yok ise aynı prize başka bir cihaz bağlayıp elektrik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Şayet diğer bağladığınız cihaz da çalışmıyor ise sorun elektrik tesisatınızda, prizde ya da sigorta kutusunda olabilir. Prize bağlamış olduğunuz diğer cihaz çalışıyor ise ve televizyonunuzun on-off anahtarına bastığınızda stand-by ışığı yanmıyor ise bizi arayabilirsiniz.

Tv Çalışmıyor. Stand-By Işığı Yanıyor:

Keçiören televizyon çalışmıyor , tv tamiri
Keçiören televizyon çalışmıyor , tv tamiri

Öncelikle uzaktan kumandanızın pillerini kontrol ediniz. Pillerin sağlam olduğuna eminseniz ve buna rağmen tv’niz açılmıyor ise ya da tv’nizin üzerindeki program tuşlarına bastığınızda televizyonunuz açılmıyor ise bizi arayabilirsiniz.

Ses Var Görüntü Yok. OSD (On Screen Display) Yazıları Ekranda Görünüyor:

Keçiören televizyon tamiri ses var görüntü yok
Keçiören televizyon tamiri ses var görüntü yok

Ekranda OSD yazıları ve/veya işaretçileri görünüyor ise televizyonunuzun menüsüne girerek parlaklık ayarının ne seviyede olduğunu kontrol ediniz. Gerekirse parlaklık ayarını açarak kontrol ediniz. Buna rağmen yine de görüntü gelmiyor ise televizyonunuza bağlı olan uydu alıcısı ya da dvd player gibi görüntü oynatıcısından tv’nize gelen bağlantı kablolarını kontrol ediniz. Scart kablo bağlantısı var ise genelde scart soketinin tam olarak oturmaması durumunda görüntü gelmeyebilir. Aşağıdaki resimdeki gibi tos fişli bağlantı var ise video yazılı kablonun takılı olup olmadığını kontrol ediniz.


Görüntü Var Ses Yok:

görüntü var ses yok televizyon keçiören tamir
görüntü var ses yok televizyon keçiören tamir

TV’nizde ses açık olarak göründüğü halde ses gelmiyorsa uydu alıcınızdan ya da dvd player gibi benzeri görüntü oynatıcınızdan televizyonunuza gelen bağlantı kablolarınızı kontrol ediniz. Toz fişli bağlantı kablosu var ise “Audio” yazan kabloları ya da “R” ve “L” yazılı kabloları kontrol ediniz.

Eğer televizyonunuz dahili bir bağlantıya sahip, yani kablolu tv gibi direkt olarak prizden gelen yayın ile çalışıyor ve bir ses sistemine bağlı, buna rağmen ses yok ise; televizyonunuz ile ses sisteminizin arasındaki audio bağlantılarını kontrol ediniz. Ses sistemine giden kablonun tv’nizdeki “Audio Out” ya da “R Out” “L Out” çıkışlarına bağlı olduğuna emin olunuz. Ayrıca ses sisteminizin elektriğe bağlı olup olmadığını ve açık olup olmadığını kontrol ediniz.

Görüntü Var Ses Arasıra Kesiliyor:

Bkz. madde 4. Buna ilaveten kablolarınızda bir temassızlık yani kopukluk olabilir.

Ses Var Görüntü Arasıra Kesiliyor:

Bkz. madde 3. Buna ilaveten kablolarınızda bir temassızlık yani kopukluk olabilir.

Görüntü Var Ancak Yayın Karlı Görünüyor:

Bu durum tv’nize gelen sinyalin kalitesinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Kablonun soket bağlantılarında sorun olup olmadığını kontrol ediniz.

Görüntü Yok. Ekranda Yatay Düz Çizgi Var:

keçiören televizyon tamiri yatay çizgi
keçiören televizyon tamiri yatay çizgi

Televizyonunuzda yatay (horizontal) tarama sorunu var. Bu sebeple bizi arayarak servis hizmeti alabilirsiniz.

Görüntü Yok. Ekranda Dikey Düz Çizgi Var:

Televizyonunuzda dikey (vertikal) tarama sorunu var. Bu sebeple bizi arayarak servis hizmeti alabilirsiniz.

Tv Çalışmıyor. Stand-By Işığı Yanıp Sönüyor:

keçiören tv ışığı yanıp sönüyor yanmıyor
keçiören tv ışığı yanıp sönüyor yanmıyor . Adnan yüksel caddesi tv tamiri

Televizyonunuzun uzaktan kumandasından pilleri çıkartın ve soruna sebep olan kaynağının uzaktan kumanda olup olmadığına emin olun. Eğer sorun uzaktan kumanda değil ise, televizyonun açılıp açılmadığını kontrol edebilmek için tv üzerinde yer alan program artı tuşuna basın. Açılır ise tv’nizin üstünde yer alan kumanda sensörü ya da uzaktan kumandanız sorunlu olabilir. Bunu test edebilmek için uzaktan kumandanızı bir servise ya da bayiye götürerek benzer bir ürün üzerinde çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Sorunun kaynağı bunların hiçbiri değilse ve tv’niz açılmıyor ise arıza olma ihtimali vardır. Bu durumda servisimiz tarafından cihazınızın kontrol edilmesi gerekmektedir.


Tv Çalışırken Belli Bir Süre Sonra Kendiliğinden Kapanıyor:


Örneğin televizyonunuz açıldıktan 1 saat sonra kendiliğinden kapanıyor. Bu durumda tv’nizin menüsünde var ise Auto Stand-By (Otomatik Kapanma) ayarını kontrol ediniz. Tv’nizin kendisini kapatmasını istemiyorsanız Auto Stand-By ayarını “Kapalı” (off) konumuna getiriniz.

Televizyon Ekranı Kırıldı Panel Kırıldı Ekran Değişimi Panel Onarımı;

Televizyon ekranı fiyatı her hangi bir televizyon arızasından çok daha fazla yüksek tutarlar ile tamir edilmektedir. Sizler için tv ekranı kırıldı kaç para? Keçiören Televizyon ekran fiyatları ne kadara yapılır diyenler için Led tv ekran değişim ücreti ve tv ekran panel değişim fiyatları konusunda minimum karla çözüm sunmaktayız. Sizler de televizyon ekranı yanlışlıkla kırıldıysa tamir ettirmeden önce ekran değişim fiyatlarını öğrenmek isteyebilir ve tv panel değişimi için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini burada belirtilen tv ekranı fiyatlarını bizleri arayarak öğrenebilirsiniz.Keçiören Televizyon Tamiri

Lcd, Smart tv, Ultra HD, QLED ve Led tv ekran panel fiyatı televizyon markasına göre değişmektedir. Bu nedenle televizyon ekranı kırıldı ne kadara değiştirilir diyenler için tv markalarına göre keçiörende onarım için fiyat vermekteyiz.

Eğer televizyonunuzu yaptırmak yerine satmak gibi bir düşünceniz varsa paneli kırılan , arızalı, çalışan veya çalışmayan sıfır ve ikinci el tv lerinizi değerinden satın alıyoruz.